Zavolejte nám 608 200 336 | Kariéra

CZE ENG

Výzkum NASA

Zpět na zdravé prostředí

 

 

Pokojové rostliny si obvykle nespojujeme s NASA. Ovšem koncem 80. let spojila americká vláda síly se Sdružením zahradních architektů (ALCA), aby společně zjistily, které pokojové rostliny dokážou nejúčinněji odstraňovat toxické látky ze vzduchu.

Studie vedená Dr. B. C. Wolvertonem zjistila, že některé druhy rostlin dokážou ze vzduchu účinně odfiltrovat látky jako je benzen, čpavek či formaldehyd, čímž pomáhají neutralizovat účinky syndromu nemocných budov.

Nejúčinnější se ukázaly být hrnkové chryzantémy a také lopatkovec. Obě tyto rostliny byly schopny z ovzduší odfiltrovat značné množství benzenu, formaldehydu, trichloroetylenenu, xylenu, toluenu a čpavku.

Tento výzkum proběhl sice již před více než 25 lety, avšak jeho zjištění obstála v testu času a dodnes jsou považována za nejúplnější a nejpřesnější dosud získané výsledy.

 

Asi vás nepřekvapí, že většina lidí tráví většinu svého času uvnitř budov, ať doma, anebo v práci, v kancelářském prostředí. Proto je nutné zajistit, aby kvalita vzduchu byla na vysoké úrovni. Právě k tomu mohou přispět pokojové rostliny. V roce 1989 NASA provedla v spolupráci se Sdružením zahradních architektů USA studii nazvanou Čisté ovzduší s cílem identifikovat pokojové rostliny, které co nejúčinněji filtrují škodlivé toxiny a znečisťující látky ze vzduchu. Výsledky studie obstály ve zkoušce času. Rostliny, které nejúčinněji filtrují vzduch, najdete níže.

Zdroj: http://www.lovethegarden.com/community/fun-facts/nasa-guide-air-filtering-houseplants