Přejít na produktové menu

Množství denního světla pro úspěšné pěstování pokojových rostlin

Vlna
Světlo je součástí 6 složek, které rostliny potřebují k tomu, aby se jim dobře dařilo. Jsou jimi světlo, voda, vlhkost, zdravá půda, teplota a živiny. Správná rovnováha každé z nich je klíčová. Příliš mnoho a většina rostlin bude trpět. Příliš málo a rostlina nepřežije.
Množství denního světla pro úspěšné pěstování pokojových rostlin

Světlo je potřebné pro fotosyntézu a jeho množství je pro rostliny klíčové. Rozpoznat, kde je ho dost a kde málo, není jednoduché. Musíte přihlédnout k denní době, ročnímu období, světové straně a míře oblačnosti v danou chvíli.

Jasné přímé světlo

Okna orientovaná na jih a západ získají největší množství jasného přímého světla. Obvykle rostliny, které potřebují jasné přímé světlo, budou potřebovat nejméně pět až šest hodin slunečního světla, ne-li více. Množství přímého slunečního světla je výrazně sníženo na podzim a v zimě. Naopak v létě může být jeho intenzita až příliš silná. I když existují druhy rostlin, které ho budou akceptovat a některé dokonce milovat.

Jasné nepřímé světlo

Pro většinu pokojových rostlin je však ideální jasné nepřímé světlo, které je u oken orientovaných na východ. Ideální množství a síla tohoto světla je potřebná ke správnému růstu a produkci pěkných, sytě zbarvených listů. 

Překážky

Nenápadnou překážkou denního světla mohou být také fólie na oknech, které omezují prostupnost celého spektra denního osvětlení. Moderní budovy jsou často vybavené venkovními žaluziemi, které se automaticky zatahují, když na budovu svítí slunce.

Interiérové žaluzie, záclony, či závěsy je samozřejmě potřeba nezapomenout opět roztáhnout po jejich použití tak, aby měly rostliny světlo. Prosím, nemějte v kancelářských budovách zatemněno po celý den. Často na tento problém při našich návštěvách narážíme. Rostliny pak nemají dobré podmínky a jejich stav tomu odpovídá.

Podstatná je vzdálenost od okna

Tento nákres vám pomůže správně zhodnotit množství denního světla. Nezapomeňte vždy vzít v potaz i výše uvedené.

Pomůcky ke změření 

PAR metr – tento měřič světla je pro rostliny nejvhodnější. Měří intenzitu složení světelného spektra, které rostliny potřebují ke svému fungování, a ne intenzitu světla, kterou vnímá lidské oko. Ta je většinou vyjadřována v luxech. Při osobní konzultaci změříme intenzitu přímo ve vašich prostorech.

Zeleň do firem nechte na nás

Pokud využijete našich služeb, o nic se starat nemusíte. Pro vaše prostory navrhneme optimální druhy rostlin dle světelných podmínek, rostliny rozmístíme na vhodná stanoviště a v pravidelných cyklech o ně pečujeme.