Přejít na produktové menu

Vliv rostlin na lidskou psychiku

Vlna
Vnímáte rozdíl mezi vaším každodenním životem a tím, jaký klid cítíte u moře mezi palmami, při procházce lesem, nebo při relaxaci ve vaší zahradě? 
Vliv rostlin na lidskou psychiku

Asi tušíte, co tyto tři situace spojuje – jsou to rostliny, které mají na vaší psychiku neuvěřitelně pozitivní vliv. Nemusíte totiž být na dovolené, abyste měli pocit pohody a vyrovnanosti. Jak tedy přenesete toto uvolnění do všedního dne?

Jistě jste sami mnohokrát slyšeli o výzkumech, které prokázaly, že v kancelářích, kde jsou pěstovány rostliny, se pracovníci cítí klidnější, pociťují méně stresu a lépe se soustředí. Tisíce velkých firem proto pro své zaměstnance zřizují zelené společníky, protože jsou si dobře vědomy účinků na lidskou psychiku. Stejně nemocnice, které mají v pokojích rostliny, pozorují u svých pacientů jejich rychlejší zotavování a lepší náladu.

Účinky rostlin na psychickou pohodu můžete pocítit i doma, kde vám zeleň vyčistí vzduch a dokonce i zlepší vztahy s dalšími obyvateli. Pokud nejste zrovna pěstitelský typ, bohatě vám postačí i pár odolných rostlin, kterým nemusíte věnovat příliš času a které vám i přesto přinesou užitek.

Nic nezkazíte klasickým Tchýniným jazykem, který vydrží v podstatě cokoliv a nevyžaduje nijak náročnou péči. Můžete jej umístit jak na přímé světlo, tak i do stínu. Další nenáročnou rostlinou je Fíkus, který bude růst do takové velikosti, jakou mu rozměrem květináče dovolíte. Hodí se skoro do každého interiéru a bude s vámi žít desítky let.

Rostliny jsou živé organismy, reagují na okolní prostředí a vaši přítomnost. Pokud se jim budete aspoň trochu věnovat, nebo s nimi občas mluvit, odvděčí se vám. Pročistí vzduch, odhluční prostor a sníží prašnost. Za téměř nulové náklady vytvoří pohodovou atmosféru, kterou si ani těmi nejkrásnějšími uměleckými díly sami nevyrobíte.