Přejít na produktové menu

Atraktivní kokedamy v interiéru

Vlna
Kokedama – relativně nový způsob a trend, jak zajímavě pěstovat rostliny. 
Atraktivní kokedamy v interiéru

Viděli jste někde mechové koule s rostlinou, které pomyslně létají v prostoru? 

Tak to jsou právě ony. Původ této techniky je v Japonsku. Zde vznikl i samotný název, který se odvíjí od vlastní podstaty tohoto systému: Koke dama = mechová koule. Jejich základem je již zmiňovaná koule ze substrátu obalená mechem a v ní je pak umístěna samotná rostlina.

 

Kokedama je velice výrazným a zajímavým prvkem, který dokáže oživit každý prostor. Můžeme je upotřebit jak doma, tak v pracovním prostředí. Například přepážka mezi dvěma prostory, levitující bylinky nad kuchyňskou linkou nebo jen čistě položené na krásné misce. Je to příjemná změna oproti klasickým pokojovým rostlinám v květináči.

 

Mech, který je základem pravé kokedamy, působí nejen jako dekorační prvek, ale také brání prosáknutí zálivkové vody a zároveň tuto vlhkost udržuje. Jako obal pak může být využit i jiný materiál – např. kokosové vlákno, proutí, tilandsie...

 

Péče o kokedamu není nijak složitá. Liší se pouze ve způsobu zalévání. Důležité je, že zálivková voda musí být zbavená chloru (chlór škodí mechu), tudíž nejlépe převařená. Kokedamy tedy klasicky nezaléváme, ale celé mechové baly namáčíme do takto připravené vody. Namáčení nesmí být moc dlouhé – většinou se jedná o několik desítek vteřin (podle velikosti). Při příliš dlouhém ponoření by se rostlina moc přemáčela a hrozilo by uhnívání kořínků a tím i celé rostliny. Kokedamu postupně necháváme namočit – nenoříme ji do vody příliš rychle a „násilně“. Jen tak má šanci se přirozeně napít. Namočenou rostlinu následně necháme odkapat na misce a až poté ji vrátíme na její místo, kde nám opět bude dělat krásný doplněk bytu či kanceláře.